Saç Bakımı ve Stili

1 Haftada Saç Uzatmak Mümkün mü? En Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Belki yeni kestirdiğin saçından pişmansın ya da hızla yaklaşan bir etkinlik için saçını uzatmak istiyorsun. Sebeplerin ne olursa olsun, saçının uzamasını hızlandırmak için alabileceğin bazı pratik yöntemler mevcut.

Saçına masaj yap

Ilık yağlı bir saç derisi masajında, doğal yağlar kullanılarak, saç derisinin sağlığı artırılır ve saç uzaması desteklenir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, jojoba ve argan yağı gibi yağların hepsi bu masaj sırasında kullanılabilir. Ilık saç derisi masajlarının, saçın daha hızlı uzamasına yol açtığına dair bilimsel kanıt bulunmadığını unutma!

Uyumadan önce saçlarını tara

Aslına bakarsan saçını her gün gereğinden fazla taraman saçların için kötü olabilir ve zayıf saç gelişimine yol açabilir. Bunun yerine, uyumadan önce hayvan kılından yapılmış bir fırça kullanarak bütün saçını bir kaç kez fırçala. Bu, saç derindeki yağı saç tellerine yayarak, saçlarının doğal yoldan nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Saç maskesi yap

Saçına biraz yakın ilgi göster ve haftada bir veya iki kez saç maskesi uygulayarak, daha hızlı uzamaları için saç köklerini teşvik et. Kendi doğal yağ maskeni yapabilir veya eczanede ya da kişisel bakım ürünleri mağazalarında reçetesiz satılan saç maskelerinden alabilirsin.

Saçlarını uçlarından aldır

Mantıksız görünebilir ama saçı uçlarından aldırmak aslında daha hızlı uzamasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak saç uçlarından aldırmak, saç tellerinin yıpranmasıyla ortaya çıkan kırıkları önleyerek saç kestirme ihtiyacını azaltır. Saç kırıkları, saç tellerinin üst taraflarında kopmalara neden olabilir, bu da daha kısa saça ve kuaföre daha fazla uğramana sebep olur.

Hint yağı bakımını dene

Hint yağı, cilt ve saç üzerindeki yararlı etkileriyle bilinir. Hint yağı saç maskesi kullanmak, saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir.

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

Elma sirkesiyle durula

Elma sirkesi, saçında biriken tozu, kiri ve yağı çıkarmanın yanı sıra, saç bakım ürünlerinin kalıntıları için de oldukça etkili olabilir. Elma sirkesini saçını şampuanlamadığın günlerde doğal bir alternatif olarak kullanabilir ya da düzenli şampuan ve saç kremi rutininden hemen sonra uygulayabilirsin.

Saçını hafta boyunca iki üç kez şampuanla

Şampuanlama rutinini haftada iki ya da üçe düşürmek, saç derindeki yağların saçına nüfuz etmesini sağlayacaktır. Saçın böylece nemlenerek kendi kendini onarabilecektir.

Her duş aldığında saçlarını kremle

Şampuanın aksine, saçını duşta ıslattığında daima saç kremi kullanman önemlidir. Saç kremi, saç köklerindeki yağ ve proteinleri yeniler ve saçlarının daha uzun ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Duşun sonunda saçını soğuk suyla durula

Serin bir duşun sonunda saçını soğuk suyla durulaman, üst deriyi kapatmaya yardım eder ve saçına şekil verdiğinde ona daha fazla kalıcılık sağlar.

Islak saçını bir havluyla sarmaktan kaçın

Duştan çıkınca saçını kıvırıp bir havluyla sarma alışkanlığın olabilir ama bunu yapmak saç tellerinde kırıklara ve strese neden olabilir. Islak saçlar özellikle kırılgandır, bu yüzden saçını bir havluya sarmak yerine kuru bir havluyla nazik dokunuşlarla kurula.

Sıcakla saç şekillendiren aletlerden uzak dur

Saçına zarar vermenin ve uzama yeteneğini engellemenin en yaygın yollarından biri saç kurutma makineleri, saç düzleştiricileri ve maşalar gibi sıcak aletleri kullanmaktır. Bu aletleri kullanmayı azaltmayı ya da saç bakım rutininden tamamen çıkarmayı dene. Daha doğal görünen saç stilleri tercih et, bu sayede saçının sağlıklı gelişimini engellememiş olursun.

Saç artırıcı takviyelerden al

Eğer beslenmen saçlarını artırıcı yeterli besinleri sağlamıyorsa, saçlarını güçlendirmek için formüle edilen bir multivitamin iyi bir seçenek olabilir. Biyotin tabletleri gibi üzerinde “saç için“ ibaresi bulunan, biyotin, C vitamini ve B vitamini gibi temel vitaminleri içeren saç sağlığını destekleyici vitaminler bulmaya çalış. Bu takviyeler saçının daha hızlı uzamasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*